آشنایی با برنامه نویسی

مقدمه ای بر برنامه نویسی

قبل از شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک شما باید مورادی رو در مورد برنامه نویسی ، زبانهای برنامه نویسی و پلتفرم یا دستگاه هایی که می خواین برای اون برنامه تولید کنید رو  بدونید .به زبان خیلی ساده،‌ برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک سیستم - مثل کامپیوتر- آن‌ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا می کند.

یعنی با یک زبان برنامه نویسی شما به کامپیوتر دستور می دهید تا کاری را برای شما انجام دهد.اگر با زبان خودتان به کامپیوتری که با صفر و یک کار میکند دستور بدهید تا کاری برای شما انجام دهد کامپیوتر زبان شما را نمی تواند درک کند و در نتیجه کاری هم برای شما انجام نخواهد داد.ایجاست که زبانهای برنامه نویسی پیش می آیند و به ما کمک می کنند تا منظور خودمان را به کامپیوتر بفهمانیم.

زبان‌های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که صرفاً به منظور ابزاری برای انجام کارهای ما هستند. یک برنامه نویس خوب با هر زبانی می‌تواند یک برنامه  منحصر به فرد تولید کند , زبانهایی مانند visual basic,C,C++,C#,Java,PHP,… و چندین زبان دیگر وجود دارد که هر کدام مزیت های خاص خود را دارند و برای کاری به وجود آمده اند . اما قبل از اینکه شما زبان برنامه نویسی برای یادگیری انتخاب کنید باید پلتفرم یا دستگاهی که شما می خواهید برای آن برنامه بنویسید را انتخاب کنید.موسسه IEEE  یا همان سازمان بین المللی مهندسان برق و الکترونیک رتبه بندی را از میزان استفاده و محبوبیت زبان های برنامه نویسی در سال 2017 منتشر نمود .

به عنوان مثال از زبان پایتون که رتبه نخست را در سال 2017 کسب کرده می توانید برای تولید برنامه های تحت وب و برانامه های کامپیوتری استفاده کنید یا از زبان Java  می توانید برای تولید برنامه های تحت وب ، دسکتاپ و یا برنامه های موبایل استفاده کنید , اما از زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک که جایگاه 19 هم را در این رتبه بندی به خود اختصاص داده است را می توانید برای تولید برنامه های تحت دسکتاپ برای سیستم عامل ویندوز استفاده نمایید.


برنامه‌نویسی مستلزم فعالیت‌هایی همچون تحلیل و درک مسئله است و عموماً حل چنین مسایلی منجر به ایجاد یک الگوریتم می‌شود.پس توصیه می شود قبل از شروع به یاد گیری زبان برنامه نویسی مراحل یادگیری الگوریتم را فرا بگیرید. 

الگوریتم تشخیص فرد یا زوج بودن یک عدد

جالب توجه آن جا است که پس از فراگیری اصول برنامه نویسی و الگوریتم شما از یک ذهن تحلیلگر برخوردار خواهید شد که نه تنها در حوزه برنامه نویسی شما سودمند خواهد بود، بلکه در زندگی روزمره شخصی شما نیز راه کارهای بیشماری را در ارتباط با مسائل مختلف پیش روی شما خواهد گذاشت.

فرض کردن یک روز بدون برنامه‌های کامپیوتری که با زبان‌های برنامه نویسی مختلف نوشته شده‌اند واقعاً وحشتناک است. بدون برنامه نویسی و زبان‌های برنامه نویسی، تمامی سیستم‌ها مثل موبایل، چراغ های راهنمایی، یخچال فریز، سیستم‌های برقی خودرو، ایمیل ها،‌ شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، اپلیکیشن هایی مثل وایبر و … مختل می شوند. به عبارت دیگر، زندگی ما که واقعاً به تکنولوژی وابسته شده است مختل می شود.