اجزای مختلف رک شبکه

رک ها دارای اجزای مختلفی هستند که در این قسمت به اختصار برخی از آنها را معرفی می کنیم .

نگهدارنده کابل ( Cable Managemnt )

جهت آرایش و نگهداری کابل های درون رک یک پانل جلو یا عقب رک نصب می شود . نگهدارنده رک معمولا یک یونیت ارتفاع دارد .

نگهدارنده کابل - Cable Managmentنگهدارنده کابل - Cable Managment

چرخ مخصوص رک

رک های ایستاده به گونه ای طراحی شده اند که امکان تحمل وزن زیادی را دارند از این رو برای جابجا کردن رک ها از چرخ های مخصوص رک استفاده می شود. معمولا چرخ های رک دارای قفل هستند .

پانل خالی رک ( Blank Panel )

رک ها معمولا محل نصب و آرایش تجهیزات حساس و گرانقیمت هستند . از همین رو برای حفاظت از تجهیزات در جلو و پشت رک و محافظت از تجهیزات در مقابل آسیب ها و ضربات احتمالی از محافظ هایی استفاده می شود .

پانل خالی رک - Rack Blank Panelپانل خالی رک - Rack Blank Panel

سینی ثابت رک

جهت نصب و نگهداری تجهیزات درون رک از سینی ثابت استفاده می شود . سینی ثابت معمولا از همه طرف ها به بدنه رک پیچ می شوند و می توان تجهیزات سنگینی مانند سرور شبکه ، مانیتور ، دستگاه NVR ، دستگاه یو پی اس و … را می توان روی سینی ثابت درون رک نصب کرد .

سینی ثابت رک - Rack Mount Shelfسینی ثابت رک - Rack Mount Shelf

سینی متحرک رک

نوع دیگری از سینی درون رک ، سینی متحرک است . همانطور که از اسم آن پیداست بصورت کشویی از جلوی رک بیرون می آید و کاربر می تواند با قرار گرفتن در جلوی رک از تجهیزات نصب شده روی سینی متحرک استفاده کند . معمولا کیبور و ماوس درون رک را روی سینی متحرک رک نصب می کنند .

سینی متحرک رک - Rack Sliding Shelfسینی متحرک رک - Rack Sliding Shelf

پیچ و مهره رک

برای نصب قطعات و متعلقات درون رک ، همچنین نصب تجهیزات شبکه یا سایر تجهیزات درون رک از پیچ و مهره مخصوص استفاده می شود . این پیچ و مهره از نوع گالوانیزه هستند و با گذشت زمان شکل صیقلی و زیبای خود را حفظ می کنند .

فن مخصوص رک

تجهیزات نصب شده در رک ، گرمای زیادی تولید می کنند . برای خنک کردن و تهویه مناسب هوای درون رک از فن رک استفاده می شود ، معمولا این فن با ولتاژ 220 ولت کار می کند و در سقف رک نصب می شود .

فن مخصوص رک - Rack fanفن مخصوص رک - Rack fan

پاور ماژول رک

برای برق رسانی به تجهیزات درون رک از یک پاور ماژول چند راه که شامل چند پریز برق مختلف است استفاده می شود . پاور ماژول برق مورد نیاز تجهیزاتی مانند سرور ، NVR ، سوئیچ و … را تامین می کند .

پاور ماژول رک - Rack Power Module

پانل نوری درون رک یا لایت پانل

جهت روشن کردن یا زیبایی درون رک معمولا از لایت پانل استفاده می شود . ارتفاع لایت پانل یک یونیت بوده و درون رک در محل مناسب نصب می شود .

پانل نوری درون رکپانل نوری درون رک